Bebeklerimizin ve çocuklarımızın önemli sağlık kontrollerinden biri de Göz sağlığı kontrolü yani göz muayenesidir. İzmir pediatrik oftalmoloji uzmanı, çocuk göz doktoru vb. aramalarınız ile sitemize ulaşmış olabilirsiniz. Bu yazımızda Göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanlığının önemli birimlerinden biri olan pediatrik oftalmoloji biriminden bahsedeceğiz.

İzmir pediatrik oftalmoloji alanında çalışan göz doktoru

Bebek ve çocuk göz sağlığı, genel rutin göz kontrolleri, varsa göz hastalıklarının tedavi edilmesi, göz çukuru ve çevresinde anatomik sorunlara gerekiyorsa operasyonel yaklaşımlar olarak ifade edilebilmektedir. Pediatrik oftalmoloji, göz doktorlarının çok hassasiyetle durması gereken bir durumdur. Farklı hastalıklar, farklı vakalar, her çocuk için farklı kişisel tedavi yaklaşımları geliştirmek gerekebilmektedir.

izmir pediatrik oftalmoloji uzmanı

izmir pediatrik oftalmoloji uzmanı

Pediatrik oftalmoloji biriminde genel olarak;

  • Yenidoğan bebeklerin ilk 6 ayında ROP adıyla kısaltılan Prematüre Retinopatisi muayenesi, genel göz muayenesi
  • Doğumdan itibaren ilk 6 aydan sonra bebek ve çocukluk döneminde (okul çocukluğu dönemi de dahil) yılda bir kez göz muayenesi ile göz kontrolü ve varsa hastalık durumlarının tedavisi
  • Akut göz rahatsızlıklarının (konjonktivit vb.) tedavisi
  • Pitosiz gibi göz kapağı sorunlarına yönelik cerrahi yaklaşımlar
  • Gerekli görüldüğünde çocuk göz sağlığı için gerekli ilaç tedavisi ve gözlük kullanımı
  • Doğumsal katarakt ya da doğumsal glokom gibi doğuştan yani konjenital kaynaklanan hastalıklarının takibi ve tedavisi
  • Gözde kayma sorunları, Şaşılık, Göz tembelliği gibi sorunların çözümlenmesi
  • Göz yaşı tıkanıklığı sorunlarında güncel tedavi yaklaşımları

Çocuklar ve Bebeklerin göz muayenesinde özel yaklaşımlar

Çocuklar ve Bebekler hemen sıkılabildikleri, herhangi bir cihaz ile temasta ağlayabildikleri vb. durumlar için, çocuk ve bebek muayeneleri için geliştirilmiş özel cihazlar uzaktan göz ölçümü ile göz muayenesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede çocuklar ve bebekler ağlamadan, kısa sürelerde muayene edilebilmektedirler.

İzmir pediatrik oftalmoloji uzmanı kelimesini terminolojik olarak gözden geçirelim.

Tıp uzmanlıkları arasında özellikle pediatrik oftalmoloji uzmanlığı adıyla bir ana dal ya da yan dal uzmanlığı bulunmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta Pediatrik Oftalmolojinin Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanlık eğitimi ve uygulamaları içerisinde bir birim olmasıdır. Bu nedenle İzmir pediatrik oftalmoloji uzmanı arıyorsanız, yapmanız gereken Çocuk ve Bebek muayenesi deneyimi çok olan bir göz doktorundan randevu almanız.

İzmir’de çocuk göz sağlığı alanında çalışan Göz Doktoru Op.Dr. Şeyda Atabay ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmir’de çocuk göz sağlığı alanında çalışan Op.Dr. Şeyda Atabay’ın muayenesi ile 0-232-373-03-03 numaralı telefondan ya da 0-532-733-38-00 numaralı telefondan irtibat kurabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir