Göz doktoru nasıl olunur yazımızda sizlere göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanı bir hekimin lise mezuniyetinden tıp ihtisasının (tıp uzmanlığı) sonuna kadar geçen süreci aktaracağız. Göz hastalıkları nasıl olunur yazımız akademik bir yazı olmamakla birlikte, genel süreçleri içermektedir.

Göz doktoru nasıl olunur, göz doktoru olmak için öncelikle tıp fakültesi lisans eğitimini bitirmelisiniz.

Göz doktoru olmak planı ( hayali ) ile lise eğitimini bitirdi iseniz öncelikle üniversiteye giriş sınavlarından yüksek bir puan alıp yüzdelik dilimi %1-2 düzeyinde öğrenci alan tıp fakültesi öğrencisi olmaya karar vermelisiniz. Sadece tıp fakültesine girmekle de zorlu sürecin henüz başlarında olduğunuzu belirtmeliyiz. İlk yıllarda temel tıp bilimleri olan anatomi, fizyoloji, histoloji, biyokimya, mikrobiyoloji vb. dersleri başarı ile tamamlayıp, sonraki yıllarda da dahiliye, kardiyoloji, kadın doğum vb. stajlarınızı başarı ile tamamlamalısınız. Tıp fakültesinde 4. ve 5. sınıf öğrencilerine stajyer doktor, 6. sınıf yani son sınıf öğrencilerine ise intörn doktor adı verilmekle birlikte bu hekimlerin staj süreçleri devam etmekte ve resmi olarak hastalarına ilaçları reçete edebilme vb. hekimlik haklarını mezun oldukta sonra elde edebilmektedirler. 6 yıllık tıp fakültesi mezunu olunca da hekimlere “pratisyen hekim” adı verilmektedir. Ancak göz hastalıkları uzmanı olmak için bunlar yetmiyor. Şimdi sıra TUS’a yani “Tıpta Uzmanlık Sınavı”na hazırlanmakta.

göz doktoru nasıl olunur

Tıp Fakültesi sonrası Göz hastalıkları uzmanı doktor olabilmek için TUS’ta iyi derece yapabilmek gerekmektedir.

Düşünün ki üniversite giriş sınavında girdiğiniz yüzde 1’lik dilim sonrası seçtiğini Tıp fakültesinden mezun olmakta göz doktoru (göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanı) olmanız için yeterli değil. Mezun olduktan sonra da doktorların uzman hekim olabilmek için girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında yüksek puan almalı ve aldığınız puana göre Üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma hastanelerinin göz ihtisaslarından birini seçerek (tabi puanınız yetiyorsa) tıpta uzmanlık eğitimine başlayabilirsiniz.

Tıpta uzmanlık eğitiminde sizin adını halk arasında Asistan doktor, eğitim sürecinde ise araştırma görevlisi olarak geçmektedir. Göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanlığı için bu eğitim için öngörülen eğitim süresi ise 4 yıl sürüyor. Sizler bu süreçte gerekli yeterliliğinizi verebiliyor iseniz (tez yeterlilik vb.) dört yılın sonunda Göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanı, uzman doktor akreditasyonuna sahip oluyorsunuz. Gerek aldığını tıp fakültesi diploması, gerek tıpta uzmanlık belgesi Sağlık Bakanlığınca onaylandığı (tescillendiği) için Türkiye’nin tüm illerinde gerek muayene açarak ya da farklı kurumların hastanelerinde göz hastalıkları uzman doktoru olarak çalışabilirsiniz.

Göz doktoru nasıl olunur bölümümüzün sonuna geldik, umarım keyifle okumuşsunuzdur.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir